۲۲ / آذر / ۱۳۹۷
پایگاه خبری "جیرفت من" شهری با تمدن 7 هزار ساله

مطالب مرتبط

3 Comments

 1. 1

  ولایتمدار

  ⬅️باسمه تعالی
  ✏️در سال ١٩٩٩ از طرف مجمع عمومی سازمان ملل روز ۲۵ نوامبر هر سال(مصادف با هفته اول آذر) به عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان تصویب شده است. در ایران هم طی این سالها همایش ها و مراسم هایی مرتبط با این موضوع برگزار شده و در طی سالهای اخیر صورت جدی تری هم به خود گرفته است.
  🔷 دراین باره مواردی را باید متذکر شد:
  ١- منع خشونت علیه زنان را باید با تقویت فرهنگ دینی و رشد اخلاق اسلامی جست‌وجو کرد نه اینکه اصول اولیه اخلاقی دین خود را از غربی‌ها بگیریم و در این باره به سند ۲۰۳۰ که سازمان یونسکو ارائه کرده و از اهداف فمینیستی است، تکیه کنیم.

  ٢- به نظر می‌ رسد عامل اصلی ترویج خشونت در جامعه، عدم پایبندی به اخلاق است؛ امری که در راهکارهای ارایه شده از سوی نهادهای مدافع حقوق زنان و اعلامیه‌های صادر شده از سوی این نهادها، به آن توجه نشان داده نشده است.
  ⬅️بدون شک، توجه به دستورات و آموزه‌های دینی که همراه با دستورات اخلاقی می‌باشد، می‎تواند به بسیاری از خشونت‌ها در جامعه، به ویژه خشونت علیه زنان پایان دهد. در این میان، دین و به‎خصوص دین اسلام که پیروانش را ملزم به رعایت اصول اخلاقی می‌کند،
  با ارایه راهکارهای مبتنی براین ارزش‎های اخلاقی، توانسته است بسیاری از خشونت‌ها علیه زن را متوقف سازد. به عنوان نمونه، هم‎زمان با ظهور دین اسلام، در جامعه قبیله‎ای عرب، زن موجودی شوم و شر به حساب می‌آمد و زنان با بدترین نوع خشونت مواجه بودند. اعراب زنان را زنده به گور می‎کردند؛ اما دین اسلام، نه تنها این عمل را مورد مذمت قرار داد که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) در عهدنامه‎های خود با قبایل مختلف، برجلوگیری از این فرهنگ زشت تأکید کردند.

  ٣- یکی از مهمترین تحولاتی که در طی انقلاب اسلامی پدید آمد تحول و بازگشت زنان به جایگاه اولیه خود در جامعه اسلامی بود. هنر انقلاب‌ اسلامی‌ این‌ بود که‌ زنان‌ جامعه‌ ما را متحول‌ ساخت‌ و در مسیر اسلام‌ و ارزش های‌ الهی‌ هدایت‌ کرد و از بی‌ هویتی‌ و بی‌ بند و باری‌ و ابتذال‌ که‌ سوغات‌ غرب‌ بود، به‌ سوی‌ عزت‌ خواهی‌، عفاف‌، درک‌ شخصیت‌ و کمال‌ جویی‌ و تحول‌ فکری‌ و روحی‌ هدایت‌ کرد و از دون‌ مایگی‌ به‌ اوج‌ انسانیت‌ ارتقا بخشید. زنان‌ مسلمان‌ در انقلاب‌ اسلامی‌ شخصیت‌ و هویت‌ خویش‌ را یافتند و به‌ مقام‌ و منزلت‌ والای‌ خویش‌ پی‌ بردند و بینش‌ سیاسی‌، فرهنگی‌ و اجتماعی‌ پیدا کردند.

  ۴- باید توجه داشت آموزه‌های غربی در کاهش خشونت نمی‌توانند کاری انجام دهند چه بسا که تاکنون نتوانستند این موضوع را در کشورهای اروپایی برطرف کنند.
  یکی از بارزترین مصادیق خشونت علیه زنان استفاده به عنوان ابزار جنسی از زن است و فرهنگ غرب که مقام و منزلت زن را تا حد یک کالای نمایشی تنزل داده نمی تواند در این باره برای ما تعیین خط مشی و الگو کند.
  جامعه غربی که از برهنگی و جنسیت زن در قالب مد و لباس و فیلم‌های پورن برای کسب درآمد و دلار روی دلار گذاشتن بهره می‌برد ، هرگز نمی تواند در «منع خشونت علیه زنان» گامی واقعی و مثبت بردارد و این هم نوعی دیگر از سوء بهره برادری از زنان در قالب اهداف فمینیستی شان است و نگاهی به وضعیت متزلزل و درهم پاشیده خانواده در غرب که پایه و قوام هر خانواده ای را زنان بر عهده دارند خود گویای واقعیت زن در این جوامع است.
  ☜در پایان باتوجه به مواضع حکیمانه مقام معظم رهبری و دستور صریح ایشان در خصوص توقف سند ۲۰۳۰ مردم ولایی از رئیس جمهور به عنوان رئیس دولت توقع دارند با نظارت جدی بر عملکرد دستگاه های زیرمجموعه خود و ازجمله بهزیستی و آموزش و پرورش دیگر اجازه ندهند مجموعه هایی چراغ خاموش در پی اجرای سند ۲۰۳۰ بکوشند.
  ✍️آقای نواب کمالی

  پاسخ دادن
 2. 2

  مرصاد

  جالبه
  گل بود به سبزه نیز آراسته شد

  پاسخ دادن
 3. 3

  ناشناس

  به نظر من اینکار اشتباه بوده وبانوان مومن ومعتقد والبته مسئول شهرمون باید بصیرت بیشتری در این زمینه به خرج میدادن. کسانی که این هفته رو به نام منع خشونت علیه زنان نامگذاری کردن . اهداف و رویکردهای خودشون رو دارن و منع خشونت علیه زنان رو اونطور که ما تعریف میکنیم. تعریف نمیکنن.
  ما نباید حرکت اونها رو با این قبیل برنامه ها پررنگ کنیم

  پاسخ دادن

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری "جیرفت من" محفوظ است . هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع آزاد است .